Gazdaság,  Hírek

Zöld energia forrása: Dominika vulkánjai a fenntartható jövőért

Dominica, a kis karibi sziget, lenyűgöző természeti tájaival, esőerdőivel, vízeséseivel, vulkánjaival és melegvizes forrásaival igazi paradicsoma az ökoturisták számára. Az elmúlt évben 83,966 látogatót vonzott, ami 13%-os növekedést jelent a 2022-es évhez képest. E növekedés mögött új, közvetlen repülőjáratok indítása az Egyesült Államokból, valamint a szállodák számának bővülése áll. Dominica, amelyet a „Természet Szigetének” is neveznek, már felépült a 2017-es Maria hurrikán által okozott súlyos károkból, és most a kormány tervezi, hogy a sziget természeti erőforrásait kihasználva tiszta energiát termeljen a 66,000 lakos és a turizmus számára.

A cél az, hogy megszüntessék az ország hosszú távú függőségét a dízel üzemanyaggal működő generátoroktól. Ennek érdekében egy geotermikus erőmű épül az ország déli részén, amely hozzáfér a természetes föld alatti tározókban található forró vízhez, melyet a környező vulkáni kőzet melegít. A 10 megawattos erőmű, amely a gyönyörű Roseau völgy közelében, Laudat falujában épül, várhatóan a év végére működésbe lép. A fúrás során nyert gőzt a felszínre emelik, hogy turbinákat hajtsanak meg, amelyek elektromosságot termelnek. A felhasznált gőzt ezután lehűtik, hogy vízzé váljon, majd visszajuttatják a föld alá, ahol a folyamat újraindulhat. Vince Henderson energiaminiszter a BBC-nek elmondta, hogy remélik, 2030-ra teljesen megszüntethetik a dízel alapú áramtermelést Dominikán.

A kormány emellett azt ígéri, hogy a geotermikus erőmű csökkenti az áramdíjakat, és nemcsak Dominica, hanem a szomszédos szigetek is profitálhatnak a tervezett energiaexportból, amelyet tenger alatti kábeleken keresztül valósítanak meg. Henderson reméli, hogy a geotermikus erőmű sikere más karibi országokat is inspirál majd a megújuló energiaforrások felfedezésére. Dominica geotermikus erőműve lesz a második a karibi térségben, Guadeloupe már három évtizede működtet egy 15 megawattos erőművet.

A Roseau völgyi létesítmény létrehozása egy állami és magánszektor közötti partnerség keretében valósul meg a dominikai kormány és az amerikai-izraeli megújuló energia vállalat, az Ormat Technologies között. A projekt költségei több tízmillió dollárra rúgnak, amelyet részben különböző kormányok, köztük az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Japán és Új-Zéland támogatásai, valamint nem kormányzati szervezetek hozzájárulásai fedeznek. Az Ormat a projekt teljes megvalósításáért felelős, a tervezéstől a gyártáson át a szállításig és az építésig.

Doron Blachar, az Ormat vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a geotermikus energia egy kiváló, nulla emissziós áramforrás, amely nem függ a szél vagy a napfény elérhetőségétől, és 24/7 működik. Emellett munkahelyeket teremt, mind az építkezés, mind az üzemeltetés során, új technológiákat és szakértelmet hozva az országba. Ugyanakkor a geotermikus erőművek körüli aggodalmak is felmerültek, például a földrengések lehetősége, azonban az Ormat szerint eddigi működéseik során soha nem tapasztaltak ilyen jelenséget.

Dominica számára a geotermikus projekt nem csupán energetikai szempontból fontos, hanem a sziget gazdasági fejlődését is elősegíti. Az erőmű várhatóan elegendő energiát fog termelni, hogy fedezze Dominica csúcsidőszaki energiaigényének felét, sőt, idővel az ország teljes energiaigényét is. Fred John, a Dominikai Geotermikus Fejlesztési Társaság ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a létesítmény egy vonzó alternatívát kínál a fosszilis tüzelőanyagok helyett. Az OECS, azaz a Kelet-Karibi Államok Szervezete nemrégiben célul tűzte ki, hogy 10 éven belül 30%-ra növelje a megújuló energia arányát, és Dominica, valamint St. Kitts 100%-os célkitűzéseket is megfogalmaztak.

Dr. Didacus Jules, az OECS főigazgatója a dominikai geotermikus projektet bátor és vízionárius lépésnek nevezte, hangsúlyozva, hogy a fosszilis tüzelőanyagoktól való függés csökkentése létfontosságú a régió számára. A projekt megvalósítása nemcsak a sziget számára jelentős előnyöket hozhat, hanem a jövőbeni regionális energiahálózat kialakításának lehetőségét is felveti, amely összeköti a karibi szigeteket a tiszta, megbízható és megfizethető energiaforrásokkal.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4gezw5n579o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük