
Vízumok, ruhák és whisky: Amit tudni érdemes a brit-indiai kereskedelmi megállapodásról
Az Egyesült Királyság és India között megállapodás született egy kereskedelmi egyezményről, amelynek célja, hogy olcsóbbá és egyszerűbbé tegye a két ország közötti áruk és szolgáltatások vásárlását és eladását. A brit kormány bejelentette, hogy ez a megállapodás a legnagyobb és legfontosabb gazdasági jelentőségű kereskedelmi egyezmény, amelyet az Egyesült Királyság az Európai Unióból való kilépése óta, 2020 óta aláírt. A megállapodás részletei alapján a két ország gazdaságának fejlődése várható, amely mindkét fél számára előnyöket hordozhat.
A megállapodás keretében az Egyesült Királyság csökkentette az Indiából importált árukra vonatkozó adókat, míg India is hasonló lépéseket tett az Egyesült Királyságból érkező termékek esetében. Ezek a lépések hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a kereskedelem fellendüljön, és a jövőben a vásárlók szélesebb választékkal találkozhassanak. A brit kormány hangsúlyozta, hogy a megállapodás még nem lép életbe azonnal, mivel a végrehajtása akár egy évet is igénybe vehet. Azonban hosszú távon az adók csökkentése, például a ruházati cikkek, ékszerek és fagyasztott garnélák esetében, várhatóan olcsóbb árakat és változatosabb kínálatot eredményezhet.
A brit vállalkozások számára, különösen azoknak, akik olyan termékeket gyártanak, amelyekre az adók csökkentése vonatkozik, mint például az autógyártók és a whisky előállítók, ez a megállapodás jelentős előnyökkel járhat. Például az Indiába importált whisky és gin esetében az adók 150%-ról 75%-ra csökkennek, és a megállapodás 10. évére 40%-ra mérséklődnek. Az autók esetében az adók több mint 100%-ról 10%-ra esnek vissza. Ez a lépés a két iparágnak is kedvez, mivel az indiai vállalatok számára kevesebb importdíjat kell majd fizetniük, ami növelheti az Egyesült Királyságból származó termékek iránti keresletet.
A megállapodás révén a brit cégek többet exportálhatnak Indiába, ami a jövedelmeik növekedését eredményezheti. Ennek következményeként a vállalatok több pénzt fordíthatnak új dolgozók felvételére, beruházásokra, valamint több adót is fizethetnek. Az indiai fogyasztók számára is bővülni fog a választék a megállapodásban szereplő áruk tekintetében, így a ruházati gyártók és ékszerészek is könnyebben elérhetik a brit piacot, ami a haszonkulcsaik növekedését eredményezheti.
Ez a kereskedelmi egyezmény hosszú tárgyalások eredménye, amelyek körülbelül három évig tartottak. Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump által bevezetett vámok hatására más országok vezetői is elkezdték fontolóra venni a szabadkereskedelmi megállapodások megkötését. Az Egyesült Királyság és India közötti megállapodás a harmadik legnagyobb, amelyet az ország az Ausztráliával és Japánnal kötött egyezmények után írt alá. Az Egyesült Királyság eddig körülbelül 70 országgal kötött kereskedelmi megállapodásokat, beleértve az EU-t is, amely a legnagyobb kereskedelmi partner mind az Egyesült Királyság, mind India számára. Az EU és India közötti szabadkereskedelmi megállapodás jelentősebb lenne, mint a brit-indiai egyezmény, és mindkét fél célja, hogy 2025 végére véglegesítse ezt.
Tavaly a kereskedelem az Egyesült Királyság és India között összesen 42 milliárd fontot tett ki. A brit kormány becslése szerint ez a megállapodás évi 25,5 milliárd fonttal növelheti a kereskedelmet 2040-re, és hosszú távon 4,8 milliárd fontra emelheti az Egyesült Királyság gazdaságának növekedését. Ez a növekedés kicsi arányt képvisel a brit gazdaságban, amely tavaly 2851 milliárd font volt, de India a közeljövőben a világ harmadik legnagyobb gazdaságává válhat, és 1,45 milliárd ember otthona, ami óriási potenciális vásárlóközönséget jelent.
A brit-indiai szabadkereskedelmi megállapodás megkötésének egyik oka a vízumokkal kapcsolatos indiai követelések voltak, amelyek lehetővé tennék az indiai szakemberek és diákok munkavállalását és tanulmányait külföldön. A brit kormány azonban kijelentette, hogy a megállapodás nem érinti a bevándorlási politikát, beleértve az indiai diákok brit tanulmányait is. Ugyanakkor a megállapodás tartalmaz egy hároméves mentességet a brit szociális biztonsági hozzájárulások alól az Egyesült Királyságban rövid ideig tartó vízummal dolgozó indiai munkavállalók számára. Ez a megállapodás, amelyet Kettős Hozzájárulási Egyezménynek neveznek, azt hivatott biztosítani, hogy a szociális biztonsági hozzájárulásokat ne két különböző országban kelljen fizetni. Az Egyesült Királyság üzleti titkára, Jonathan Reynolds elmondta, hogy a megállapodás megkönnyíti bizonyos készségekkel rendelkező emberek ideiglenes munkavállalását az Egyesült Királyságban. A megállapodás nyitott néhány vízumot a már meglévő útvonalakról, például szakácsok, zenészek és jógaoktatók számára, de a számuk viszonylag alacsony, körülbelül 1800.
A két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokat e megállapodás jelentősen befolyásolhatja a jövőben, és a kereskedelem fellendülését hozhatja, amely mindkét fél számára kedvező lehetőségeket teremt.

