Gazdaság,  Hírek

Végre beindulhat az amerikai nagysebességű vasúti hálózat építése?

Az Egyesült Államok, amely 340 millió ember otthona, 71 autópályával és több mint 5,000 nyilvános repülőtérral rendelkezik, jelenleg még nem büszkélkedhet nagy sebességű vasúti hálózattal. Azonban két nagysebességű vasúti projekt már építés alatt áll, és továbbiak is tervezés alatt vannak. Felmerül a kérdés: vajon az Egyesült Államok végre utolérheti-e az olyan gyorsvonatokat, mint amilyenek Kínában, Japánban és Európában működnek? Rick Harnish, a High Speed Rail Alliance amerikai kampánycsoport munkatársa, optimistán nyilatkozott az első két projekt kapcsán, amelyek építése már megkezdődött. Az egyik a San Francisco és Los Angeles közötti vonal, amely rendkívül nehezen építhető, mivel Kalifornia hegyein kell áthaladnia. A másik projekt a Las Vegas és Los Angeles közötti vonal, amely viszonylag egyszerűbb, mivel sík területen fekszik.

Terveik között szerepel egy nagysebességű vonal is Portlandból Oregoni államból Seattle-be, Washington államba, majd onnan tovább Vancouverbe, Kanadába. Ezenkívül Dallas és Houston között is terveznek egy vonalat. Harnish azonban figyelmeztetett, hogy az Oregon és Washington közötti projekt tervezése „lassan halad”, míg a texasi vonal sorsa kétséges, miután Trump elnök kormánya eltörölte a 63,9 millió dolláros támogatást. Ezzel szemben Kína nagysebességű vasúthálózata idén várhatóan meghaladja az 50,000 km-t, míg az Európai Unió 8,556 km nagysebességű vonallal rendelkezik, amelyből Spanyolországé a legnagyobb, 3,190 km-rel.

Az Egyesült Királyságban egyedül a High Speed 1 nevű vonal üzemel, amely a Csatorna Alagút és London St Pancras között közlekedik, de a High Speed 2 építése London Euston és Birmingham között folyamatban van, noha számos finanszírozási problémát tapasztaltak. A nagysebességű vasutakra vonatkozóan nincsen egyetemes meghatározás, de a nemzetközi vasúti szövetség, az International Union of Railways szerint a vonatoknak általában 250 km/h (155 mph) sebességnél gyorsabban kell haladniuk.

De miért marad el az Egyesült Államok Európától és különösen Kínától? Will Doig, az amerikai vasúti iparral foglalkozó újságíró és könyvíró szerint „nagyon autófüggő nemzet vagyunk”. Sokan nem gondolják, hogy szükség van rá, vagy nem szeretnék, ha a vasút áthaladna az ő területükön. Továbbá, az amerikai kormány hajlandóságot mutatott arra, hogy leállítsa a sok projektbe való befektetést, különösen a vasúti fejlesztések terén.

Egy további bonyodalmat jelent, hogy az állami Amtrak utasszolgáltató vezetője, Stephen Gardner, a múlt hónapban lemondott, miután nyomás nehezedett rá a Fehér Ház részéről. Az Amtrak jelenleg nem üzemeltet nagysebességű vonatokat, de az év végén 28 új, 160 mph sebességű NextGen Acela vonatot terveznek üzembe állítani a Boston és Washington DC közötti Északkeleti Korridor vonalán. Azonban a 457 mérföldes vonalból csupán körülbelül 50 mérföld engedi meg, hogy a vonatok 150 mph-nál gyorsabban közlekedjenek.

A Los Angeles és San Francisco közötti projekt, a California High-Speed Rail, a kaliforniai állam vezetésével valósul meg, és várhatóan 2033-ra készül el. A Los Angeles és Las Vegas közötti Brightline West projekt pedig magánkézben van, és 2028-ra tervezik az átadását. Harnish szerint világszerte 23 ország rendelkezik nagysebességű vasúttal, és a célja az, hogy ezt az Egyesült Államokban is elérje. A nagysebességű vonatok biztonságos üzemeltetése azonban nem egyszerű feladat; tilos a vasúti átjárók építése, a vonalaknak egyenesnek és zárt folyosónak kell lenniük.

Kínában folyamatosan bővítik a nagysebességű vasúti rendszereket, és a várakozások szerint 2030-ra a teljes távolság elérheti a 60,000 km-t. A Kínában lévő nagysebességű vasúti kapcsolatokkal rendelkező városok gazdasága átlagosan 14,2%-kal nő. Kínai cégek más ázsiai országok, például Indonézia, Malajzia, Thaiföld és Vietnam vasúti rendszereinek kiépítésében is részt vesznek. Doig szerint Kína nem csupán a szomszédai vasúti infrastruktúrájának fejlesztésére vágyik, hanem geopolitikai befolyását is szeretné kiterjeszteni.

Európa növekvő nagysebességű vasúti hálózata a kontinens közlekedési infrastruktúrába történő befektetéseinek történelmét tükrözi. A 21st Europe nevű agytröszt képviselője, Kaave Pour, további bővítéseket sürget, amelyek összekapcsolnák az EU legtöbb fővárosát és nagyvárosát. Pour arra figyelmeztet, hogy az Egyesült Államoknak kulturális váltásra van szüksége, hogy a közlekedés terén elmozduljon a közlekedési módok közötti egyensúly felé.

A High Speed Rail Alliance munkatársa, Harnish kiemeli, hogy a nagysebességű vasutak sikeréhez elengedhetetlen a szövetségi kormány aktív részvétele. Azonban a Fehér Ház már leállította a tervezett Houston és Dallas közötti nagysebességű vonal támogatását, amit az amerikai közlekedési miniszter „a közpénzek pazarolásának” nevezett. Scott Sherin, a francia Alstom vonatgyártó cég vezetője, aki az Amtrak új nagysebességű vonatainak szállítója, úgy véli, hogy az Egyesült Államokban politikai akarat hiányzik ahhoz, hogy a közlekedési költségvetésből a vasúti fejlesztésekre költsenek. Emellett megjegyzi, hogy a jövőbeni nagysebességű vonalaknak nehézségeik adódhatnak a városok központjaiba való bejutással, mivel a terület sűrűn beépített.

Doig reméli, hogy Kína segíthet a nagysebességű vasutak kiépítésében az Egyesült Államokban, de nem vár csodát. „Politikailag nagyon nehéz helyzet” – mondja. „Ez sajnálatos, mert ha nem lenne ellenségeskedés az Egyesült Államok és Kína között, egy partnerség valóban nagyszerű eredményeket hozhatna az Egyesült Államok számára.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cze1erz9jxko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük