
Szülőként nem kaptunk megfelelő bánásmódot – állítják a Covid-járvány vizsgálatán
A koronavírus világjárvány idején a szülőszobákra vonatkozó szigorú korlátozások sok család számára okoztak traumatikus élményeket. Egy édesanya, aki koraszülött ikreket hozott a világra, megosztotta tapasztalatait, amelyek rávilágítanak arra, milyen nehézségekkel kellett szembenéznie a kórházi környezetben. A szülési élmény, amely általában örömteli és izgalmas, sok esetben félelmetes és magányos pillanatokkal telítődött a járvány miatt bevezetett intézkedések következtében.
Az édesanya, aki a járvány első hullámában szült, elmondta, hogy a kórházban való tartózkodás alatt rendkívüli korlátozásokkal szembesült. A látogatási tilalom miatt a párja nem lehetett mellette a szülés során, ami rendkívül megterhelő volt számára. „Mire a szülésre került sor, már annyira stresszes voltam, hogy nem tudtam, mit várjak” – mesélte. Az egyedüllét, ami a legfontosabb pillanatokban sújtotta, tovább fokozta a szorongását és tehetetlenségét.
A szülés után a helyzet nem lett könnyebb. Az ikrek koraszülöttként jöttek a világra, így az édesanyának nemcsak a saját felépülésével kellett foglalkoznia, hanem a gyerekek egészségével és gyógyulásával is. A kórházban töltött idő alatt a szülőszobához hasonlóan a koraszülött osztály is szigorú szabályokkal működött. A szülőknek csak korlátozott időt engedtek meg a babák mellett, és a látogatási idő is szűkös volt.
A kórházi személyzet, bár támogató volt, nem tudta teljes mértékben pótolni a családtagok, különösen a párja hiányát. „Minden egyes nap, amit egyedül töltöttem, egy újabb kihívást jelentett” – emlékezett vissza. A gyerekek egészségi állapota miatt folyamatosan aggódott, és az, hogy nem volt mellette a párja, hogy megossza vele ezeket a félelmeket, csak fokozta a szorongását.
A szülési élménye során az édesanya úgy érezte, hogy a járvány miatti intézkedések nemcsak a fizikális, hanem a mentális egészségére is hatással voltak. A sokk, amelyet a koraszülött ikrek világra hozása és a kórházi körülmények okoztak, hosszú távú következményekkel járt. „Azt hittem, hogy a szülés a legcsodálatosabb élmény az életemben, de a valóság teljesen más volt” – fogalmazott.
Bár az ikrek végül egészségesek lettek, az édesanya tapasztalatai rávilágítanak arra, hogy a járvány idején a szülőszobák körüli szigorú korlátozások milyen mély nyomot hagyhattak sok családban. Az ilyen élmények feldolgozása időt és támogatást igényel, és a családoknak fontos, hogy megosszák egymással ezeket a nehézségeket, hogy könnyebben át tudják hidalni a hasonló helyzeteket a jövőben.
A kórházaknak és a szülészeti osztályoknak is érdemes tanulniuk a járvány tapasztalataiból, hogy a jövőbeni helyzetekben jobban támogathassák a szülőket és a családjaikat. A szülés egy életre szóló élmény, és mindenkinek joga van ahhoz, hogy ezt a pillanatot a lehető legkevesebb stresszel és szorongással élje meg. Az édesanya története emlékeztet arra, hogy a szülés nemcsak fizikai, hanem érzelmi élmény is, amelynek megélése a család minden tagjának fontos.
Az ilyen tapasztalatok megosztása segíthet más szülőknek abban, hogy ne érezzék magukat egyedül a nehéz pillanatokban, és hogy tudják, nem csak ők küzdenek hasonló kihívásokkal. A közösségi támogatás és a megértés kulcsfontosságú ahhoz, hogy a szülők megbirkózzanak a nehézségekkel, és újra megtalálják a boldogságot a szülővé válás folyamatában.

