
Fokozott határellenőrzések indultak Németországban
A német belügyminiszter, Alexander Dobrindt (CSU) utasítására szigorúbb határvédelmi intézkedések léptek életbe Németországban. Az első szövetségi tartományokban, mint például Bajorországban, a német rendőrség megerősítette a határellenőrzést Ausztria és Csehország felé. A határátlépés során a változások az utazók számára is észlelhetők lesznek. A szigorúbb szabályok miatt külföldről érkező kritikákra is reagáltak, míg Ausztria nyugodtan kezelte a helyzetet.
A német hatóságok hangsúlyozták, hogy a határátkelők és az ingázók számára a kellemetlenségeket a lehető legkisebbre próbálják csökkenteni. A nyilatkozat szerint a megnövekedett ellenőrzések tapasztalhatók lesznek, de eddig nem jelentettek hosszabb várakozási időt a német-osztrák határátkelőkön. Salzburgban, a határ közeli Oberndorf településen azonban zűrzavart tapasztaltak.
Dobrindt, aki nem sokkal a hivatalba lépése után bejelentette, hogy a jövőben a határon a menedékkérőket is visszautasíthatják. Ez a szabályozás azonban nem vonatkozik a várandós nőkre, gyermekekre és más sérülékeny csoportokra, akiknek továbbra is biztosítanak első befogadó központokat.
Ausztria belügyminisztere, Gerhard Karner (ÖVP) megnyugtatóan nyilatkozott a helyzetről. Korábban többször is kijelentette, hogy nem fogják eltűrni az esetleges illegális visszautasításokat. Általánosságban azonban üdvözölték Németország törekvéseit a csempészhálózatok és az illegális migráció ellen. Az osztrák kormány biztosította a közvéleményt arról, hogy a német hatóságok minden intézkedése megfelel az európai jogszabályoknak, és folyamatosan kapcsolatban állnak egymással.
Nemzetközi reakciók
Az EU-migrációs biztos, Magnus Brunner (ÖVP) megértését fejezte ki Németország iránt, ugyanakkor közös megoldásra sürgetett. A helyzet további nemzetközi kritikát is kiváltott. Lengyelország és Svájc is kifejezte aggodalmát a szigorú határellenőrzések miatt. A svájci igazságügyi minisztérium közleményében hangsúlyozta, hogy a határon végzett rendszeres visszautasítások ellentétesek a hatályos jogszabályokkal, és a svájci hatóságok esetlegesen további intézkedéseket fontolgatnak.
Lengyelország miniszterelnöke, Donald Tusk, a német kormány új migrációs politikáját éles kritikával illette, kijelentve, hogy Németország csak azokat engedi be, akiket akar, míg Lengyelország csak azokat fogadja, akiket hajlandóak.
