Hírek,  Mindennapok

Könnyebbülés Kasmírban, de a BBC családok gyászolását hallja mindkét oldalon

A tizennégy éves Nimra egy szörnyű esemény szemtanúja volt, amely a házuk közelében, a pakisztáni-adminisztrálta Kasmírban történt. Éppen akkor ébredt fel, amikor indiai rakéták csapódtak be a mecsetbe, csupán néhány méterre az otthonától. Ahogy nézte, ahogy az egyik rakéta letépte a mecset minaretjét, nem is sejtette, hogy őt is eltalálta a robbanás – egy shrapnel darab közvetlenül a szívéhez közel fúródott. Amikor a családja a nagynénje házába menekült, valaki felkapcsolta a telefonján a zseblámpát. „A nagynéném felszisszent, amikor meglátta a vért a ruhámon. A rózsaszín és fehér ruha most már vörösbe mártva állt előttünk. Eddig nem is vettem észre” – mondta Nimra. Folyamatosan futott, de a kezét végig a mellkasán tartotta, nem akarta elengedni, mert félt, hogy ha megteszi, minden, ami benne van, kiáramlik. Később kiderült, hogy a shrapnel darab a szívéhez közel fúródott.

Néhány órával később, a Poonchban, indiai-adminisztrálta Kasmírban egy másik család próbált menekülni a pakisztáni tüzérség elől, amely a múlt hónapban történt indiai rakétatámadásokra adott válaszként indult. MN Sudhan, egy 72 éves férfi, akinek 13 éves unokája, Vihaan a támadás áldozata lett, elmondta: „Amikor megkezdődött a lövöldözés, mindenki futni kezdett az életéért – a gyerekek félelmükben kapaszkodtak a szüleikbe.” Az ő családjuk is menekülni próbált, de alig tíz perccel azután, hogy útnak indultak, egy gránát csapódott be a közelükbe, amely az autójukat is megrongálta. „Az unokám, Vihaan, a helyszínen életét vesztette. Az a pillanat örökre megváltoztatta a jövőnket” – mondta Sudhan. „Soha nem láttam még ilyen intenzív tüzérségi tüzelést, pedig már két háborút is megéltem India és Pakisztán között.”

Nimra és Vihaan történetei csupán egy kis része annak a szörnyű eseménysornak, amely a két nukleáris hatalom – India és Pakisztán – közötti évtizedek óta tartó konfliktus legújabb, legsúlyosabb támadásait öleli fel. Mindkét kormány tagadja, hogy civileket célozna meg, de a BBC tudósítói a térségből beszéltek az erőszak áldozataivá vált családokkal. Az a támadás, amely Nimrát megsebesítette, része volt India fegyveres válaszának egy militáns támadásra, amely az indiai-adminisztrálta Kasmírban történt és 26 ember életét követelte, többségük indiai turista volt. A helyi rendőrség szerint a militánsok között legalább két pakisztáni állampolgár is volt. Pakisztán bizonyítékokat kért Indiától, és független vizsgálatot követelt a támadás hátteréről.

Ezt követően négy napon át tartó tüzérségi és dróntámadások sorozata következett, amelyek napról napra fokozódtak, és végül rakétatámadásokhoz vezettek a katonai bázisok ellen, ami a teljes körű konfliktus határára sodorta a két országot. Szerencsére május 10-én az Egyesült Államok és más nemzetközi szereplők közvetítésével egy tűzszünet állapodás született, amely megakadályozta a háború kitörését.

A konfliktus során mindkét oldalról családok veszítették el szeretteiket és otthonaikat. Legalább 16 ember halálát jelentették az indiai oldalon, míg Pakisztán 40 civil halálát állította, habár nem világos, hogy ezek közül hányat okozott közvetlenül a tüzérségi tűz. Az indiai kormány körüli hangulat kezdetben ünnepélyes volt, mivel a rakétatámadásokat sikeresnek ítélték meg, és a pakisztáni-adminisztrálta Kasmírban és Pakisztánban végrehajtott támadások során számos célpontot eltaláltak.

A pakisztáni hadsereg azonban felkészült, és a légierő parancsot kapott arra, hogy lőjön le minden indiai harci gépet, amely átlépte a légterét. Az indiai harci repülőgépek megközelítették a pakisztáni területet, de a pakisztáni légierő állítólag öt indiai gépet is lelőtt. Ennek ellenére az indiai kormány hallgatott erről a történésekről.

A helyi lakosok, mint Sudhan is, a háború középpontjában állnak, és sokan kétségbe vonják, hogy miért nem kaptak figyelmeztetést a támadások előtt. „Miért nem értesítettek minket? Mi, az emberek, középen vagyunk” – mondta. Az indiai kormány felelőssége, hogy a katonai műveleteket titokban tartsa, így valószínű, hogy nem adtak ki evakuálási parancsokat. A konfliktus során sok család kénytelen volt otthagyni otthonát, és sokan súlyos sérüléseket szenvedtek el.

A konfliktus legújabb eseményei rávilágítanak, hogy mennyire törékeny a béke a két ország között, és hogy a jövő egyre bizonytalanabbá válik. A helyiek, akik eddig nyugodt életet élhettek, most ismét a háború rémével néznek szembe. A különböző források és tanúk beszámolói alapján egyértelmű, hogy a következmények tragikusak, és a helyi lakosság szenvedései folytatódnak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvgvr4r5d2qo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük