Gazdaság,  Hírek

Ismeretlen okból leállt a Heathrow repülőtér

A Heathrow repülőtér leállása, amelyet egy közeli elektromos alállomáson történt tűz okozott, világszerte több százezer utazást érintett. Az esemény kapcsán készült előzetes jelentés szerint a tűz okai még mindig ismeretlenek, ami aggodalomra ad okot a repülőtér üzemeltetői és az utasok körében egyaránt. A tűz a londoni Hayes városában lévő alállomásban keletkezett, és a tűzoltás következtében az áramellátás megszakadt, amely a Heathrow működését is súlyosan befolyásolta. A repülőtér 2023. március 21-én zárta be kapuit, miután a tűz az előző éjszaka történt.

A Nemzeti Energia Rendszer Operátor (Neso) előzetes jelentése szerint a tűz egy transzformátor lekapcsolódása és kigyulladása miatt következett be. Az alállomás, amelyet a 1960-as években építettek, 23:21 GMT-kor kezdett el füstölni, és a repülőtér áramellátásának azonnali elvesztésével járt. A tűz következtében 66,919 lakossági és kereskedelmi fogyasztó, köztük a Heathrow is áram nélkül maradt, amit a Met Police már 00:42-kor nagy eseményként nyilvánított. A Heathrow vezetősége 01:11-kor döntött a repülőtér bezárásáról, hogy biztosítsák az utasok és a személyzet biztonságát.

A kormányzati szereplők, köztük Ed Miliband energiaügyi miniszter, sürgős vizsgálatot rendelt el a tűz okainak feltárására, hogy hasonló incidensek a jövőben elkerülhetők legyenek. A Neso jelezte, hogy a teljes jelentés a hónap végére várható, de a Heathrow vezetősége már most is reméli, hogy a végső jelentés válaszokat ad a tűz okaira. Az eset kapcsán a Heathrow irányítói kritikákat kaptak a hosszú leállás miatt, amely több mint 270,000 utazást érintett. A tűzoltás és a helyreállítás során a repülőtérhez kapcsolódó áramellátás korai helyreállítása érdekében az Neso közölte, hogy az áramot egy másik alállomásról állították vissza, és a terminálok 06:25-kor már újra árammal működtek.

A repülőgépek azonban csak 18:00 után indulhattak újra, miután a biztonsági ellenőrzéseket elvégezték. A Heathrow vezetősége szerint a leállást nem az áramhiány, hanem a sérült alállomásról történő átkapcsolás időigénye okozta. A repülőtér nagysága és működési összetettsége miatt a menedzsment a biztonság érdekében döntött a zárás mellett, amíg az áramellátás nem állt helyre. A Heathrow nyilatkozata szerint céljuk az volt, hogy a lehető leghamarabb, de biztonságosan újranyissák a repülőteret a tűz után.

A Neso megerősítette, hogy az áramellátás helyreállítását követően egy biztonsági ellenőrzési időszak következett, hogy biztosítsák a biztonsági rendszerek teljes működőképességét az utasok érkezése előtt. A Heathrow vezetősége hangsúlyozta, hogy a tűz keletkezésének és a két transzformátor megrongálódásának tisztázása elősegítheti a brit energiahálózat jövőbeli ellenálló képességét. A London Fire Brigade (LFB) is részt vett az oltásban, amely 70 tűzoltót küldött a helyszínre, és a tűzoltóság korábban kijelentette, hogy a tűz egy olajjal töltött transzformátorban keletkezett, amely jelentős veszélyt jelentett a magas feszültségű berendezések között.

Az esemény után Miliband kijelentette, hogy várják a teljes jelentést, hogy megértsék, mi történt, és tanulságokat vonjanak le az Egyesült Királyság energiaellátásának megerősítése érdekében. A helyzet rávilágított arra, hogy a közlekedési infrastruktúra biztonsága és megbízhatósága mennyire fontos, hiszen a megszakítások nemcsak a repülőtér, hanem a környező közösségek életére is hatással vannak. Az esemény nyomán a Heathrow vezetése és az energiaszolgáltatók is elkötelezték magukat amellett, hogy a jövőben hasonló incidensek elkerülése érdekében minden lehetséges lépést megtesznek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c6283577llqo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük