Gazdaság,  Hírek

Amerika megerősítette, hogy magánvállalatok segítenek a gázai segélyezésben, miközben az ENSZ aggodalmait fejezi ki

Az Egyesült Államok megerősítette, hogy új rendszert készítenek elő a Gázában élő palesztinok számára nyújtott humanitárius segély biztosítására, magáncégek bevonásával, miközben Izrael blokádja már a harmadik hónapja tart. Mike Huckabee, az Egyesült Államok izraeli nagykövete elmondta, hogy „elosztó központokat” hoznak létre, amelyeket biztonsági vállalatok fognak védeni, és ezek a központok kezdetben több mint egymillió ember számára biztosítanak majd élelmiszert és egyéb ellátmányokat, a Hamasz által végzett segélylopások megelőzése érdekében. Huckabee hangsúlyozta, hogy Izrael nem vesz részt a segélyek kiosztásában, de a központok körüli terület biztosításában igen. A terv részletei közben nyilvánosságra kerültek, és az ENSZ ügynökségei jelezték, hogy nem fognak együttműködni, mivel úgy vélik, hogy a segély „fegyveresítése” történik. Jens Laerke, az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy „csak olyan erőfeszítésekben veszünk részt, amelyek összhangban állnak alapelveinkkel”. Hozzátette: „Nincs ok arra, hogy olyan rendszert hozzunk létre, amely ellentétes bármely elv alapján működő humanitárius szervezet DNS-ével.”

Március eleje óta Izrael teljesen elzárta a Gázába érkező ellátmányokat, beleértve az élelmiszert, menedéket, gyógyszereket és üzemanyagot, ami humanitárius válságot okozott a 2,1 milliós lakosság számára. Az OCHA jelentése szerint a gázai közösségi konyhák egyharmadának be kellett zárnia az élelmiszer- és üzemanyaghiány miatt. A World Central Kitchen, egy amerikai alapítvány utolsó két mezői konyhája is bezárta kapuit, miután kedden elfogyott az alapanyaguk. Az alapvető élelmiszerek ára a helyi piacokon elszabadult, a Gázai városban egy 25 kg-os lisztes zsák ára már 415 dollárra nőtt, ami harmincszoros emelkedést jelentett február végéhez képest.

Huckabee a jeruzsálemi újságíróknak elmondta, hogy Donald Trump elnök sürgős ügyként tekint a gázai segélyezésre, és csapata feladata „mindent megtenni, hogy felgyorsítsa a segélyek bejuttatását az emberekhez”. Izrael és az Egyesült Államok a Hamaszt vádolják azzal, hogy eltérítette a segélyeket. „A korábbi intézkedések gyakran arra vezettek, hogy a Hamasz ellopta az élelmiszert, amely éhező embereknek szólt,” mondta a nagykövet. Az ENSZ és más ügynökségek hangsúlyozták, hogy szigorú felügyeleti mechanizmusokkal rendelkeznek, és amikor a segélyek özönlöttek Gázába, a fosztogatások száma jelentősen csökkent.

A Trump-kormányzat megpróbálja felépíteni a támogatást az új segélykezdeményezés mögött, különösen az elnök jövő heti látogatása előtt a gazdag arab öböl országokban, akik hozzájárulhatnak a finanszírozásához. A nagykövet elmondta, hogy egy nem kormányzati szervezet jött létre, és a segélyezés nem áll izraeli katonai ellenőrzés alatt. Huckabee hangsúlyozta, hogy az izraeliek részt fognak venni a szükséges biztonság biztosításában, mivel ez egy háborús zóna, de nem fognak részt venni az élelmiszer kiosztásában vagy annak Gázába juttatásában.

A Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) látszólag ennek a célnak az érdekében alakult. A BBC által megismert 14 oldalas dokumentum ígérete szerint négy elosztóhelyet állítanak fel, kezdetben 1,2 millió ember számára biztosítva élelmiszert, vizet és higiéniai csomagokat – ez kevesebb, mint a lakosság 60%-a. A dokumentum hangsúlyozza, hogy a GHF „az emberiesség, a semlegesség, a pártatlanság és a függetlenség humanitárius elveit követi”. Az alapító testületekben olyan szakemberek is helyet kaptak, mint a World Central Kitchen korábbi vezérigazgatója, valamint David Beasley, az ENSZ Élelmezési Világszervezetének egykori vezetője, bár részvételét még nem erősítették meg.

A közvetlen segélyezési mechanizmus részletei azonban még nem ismertek. A gázai háborút a Hamasz által indított támadások váltották ki Izrael déli részén, amelyek során körülbelül 1200 ember halt meg, és több mint 250 túsz esett fogságba. A Hamasz által irányított egészségügyi minisztérium szerint Izrael katonai akciói során több mint 52,700 ember halt meg Gázában, többségük nők, gyermekek és idősek. Az izraeli biztonsági kabinet egy fokozott katonai offenzívát is jóváhagyott Hamasz ellen, amely magában foglalhatja a lakosság délre kényszerített elmozdítását, a terület teljes kontrollját, és a segélyezés ellenőrzését.

A legfrissebb fejlemények alapján az izraeli katonai erők már elosztó központokat alakítanak ki Rafahban, Gáza déli részén, olyan területen, amely mentes a Hamasz jelenlététől. A jelentések szerint Izrael azt várja, hogy a segélyeket biztonsági szűrőkön keresztül az egyes gázai családok képviselői kapják meg, akik csak gyalogosan léphetnek be a központokba, hogy a hozzátartozóik számára elhozzák az ellátmányt. Az izraeli védelmi hatóságok szerint a családok számára átadandó segély mennyiségének átlagosan 70 kg-ra (154 lb) kellene rúgnia hetente.

Az izraeli és amerikai álláspont szerint az új rendszer megakadályozza, hogy a Hamasz ellopja az élelmiszert saját hasznára. Azonban a terv megvalósíthatóságáról komoly kérdések merülnek fel. Jelenleg az ENSZ rendszerében körülbelül 400 segélyelosztó pont működik, míg a helyzet Gázában válságos, tömeges éhínség fenyeget. Az ENSZ ügynökségei hangsúlyozták, hogy készleteik tonnaszámra halmozódtak fel Gáza határán, készen arra, hogy belépjenek, ha Izrael lehetővé tenné. A blokád folytatódásával a éhínség kockázata egyre nő.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92rlm300mo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük