
Űrből figyelik a mikroszkopikus tengeri élőlényeket a tudósok
A tudósok egy új, innovatív kutatási irányvonalat fedeztek fel, amely lehetővé teszi számukra, hogy a tengervíz színében tapasztalható apró eltérések segítségével számlálják meg a rendkívül fontos antarktiszi tengeri élőlényeket – mindezt az űrből. A kutatás középpontjában az antarktiszi krill áll, amely mindössze néhány hüvelyk hosszú, ám a Föld egyik legbőségesebb és legfontosabb állatának számít. Ezek a piciny élőlények jelentős szerepet játszanak az óceáni ökoszisztémában, hiszen a bálnák, pingvinek, fókák és tengeri madarak mind táplálkoznak velük. Ugyanakkor a konzervációs tudósok aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy a halászat és a klímaváltozás negatívan befolyásolhatja a krill populációt, így új módszerek kidolgozására van szükség a fajok megfigyelésére.
Rod Downie, a WWF-UK vadon élő állatokkal foglalkozó alapítvány vezető sarkvidéki tanácsadója úgy véli, hogy az antarktiszi krill a Dél-óceán szuperhőse. „Kicsik, de nem elég elismert hősök, amelyek elképesztő tengeri életet táplálnak, azonban a klímaváltozás és a fenntarthatatlan halászat veszélybe sodorja őket” – tette hozzá Downie. A Strathclyde Egyetem, a WWF és a Brit Antarktiszi Felmérés (BAS) kutatói közösen dolgoznak ki egy új módszert, amely lehetővé teszi, hogy műholdak segítségével meghatározzák, mennyi krill található az Antarktisz körüli óceánban. A kulcs a tengervíz fényelnyelésének apró eltéréseiben rejlik, amely függ a vízben úszó krillek számától.
Dr. Cait McCarry, a Strathclyde Egyetem kutatója nemrégiben tért vissza egy antarktiszi expedícióról, ahol krilleket fogott, hogy megmérje a fényelnyelés hatását. „Kezdünk a tengervízzel, majd hozzáadunk egy krillet, és megmérjük, mennyi fényt nyel el a víz. Ezután hozzáadunk egy második krillet, és újra mérünk” – magyarázta McCarry. Ezen elemzés révén, amely pontosan megmutatja, hogyan változik a krill sűrűsége az óceán színében, a kutatók képesek lesznek képeket készíteni a krill populációról műholdak segítségével, így figyelemmel kísérhetik a faj állapotát az űrből.
A krill nemcsak az óceán legnagyobb állatai, például a hatalmas bálnák tápláléka, hanem az egészséges óceán alapját is képezik. Ez egy virtuális körforgás része: a bálnák krillet esznek, a krill mikroszkopikus növényeket fogyaszt, amelyek a tengeri jégben élnek, és ezek a növények a növekedésük során elnyelik a Föld felmelegedéséért felelős szén-dioxidot. Amikor a bálnák ürítenek (óriási mennyiségben), az tápanyagokat biztosít a bolygó hűtését segítő tengeri növények számára. Azonban ahogy az óceán hőmérséklete emelkedik a globális felmelegedés következtében, a konzervációs tudósok aggódnak amiatt, hogy ez a ciklus megzavarodhat, és a krill sebezhetővé válhat.
Downie hangsúlyozza, hogy sürgősen szükség van a halászat jobb kezelésére és a krill élőhelyeinek védelmére egy tengeri védett területekből álló hálózat keretein belül. „Ez a projekt új eszközt adhat a kezünkbe, amely segít megfigyelni és megóvni ezt a létfontosságú fajt” – tette hozzá. Az antarktiszi krill védelme nem csupán egy faj megőrzéséről szól, hanem a globális ökológiai egyensúly fenntartásáról is, amely elengedhetetlen a tengeri élet sokszínűségének megőrzéséhez.

