
Globális áremelkedés az Xboxoknál a tariffák körüli bizonytalanság miatt
A Microsoft nemrégiben jelentette be, hogy jelentős áremeléseket hajt végre Xbox konzoljain, hivatkozva a növekvő fejlesztési költségekre és az úgynevezett „piaci körülményekre”. Az áremelések országonként eltérőek, és a brit piacon az Xbox Series S ára 50 fonttal emelkedik, így az új ár 299,99 font lesz. Az Egyesült Államokban még drasztikusabb áremeléseket tapasztalhattunk, ahol a Series X ára 100 dollárral (kb. 75 fontra) vagy akár 130 dollárral nőtt a modelltől függően. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámok várhatóan még inkább megemelik a fogyasztói árakat, ami globális gazdasági bizonytalanságot idéz elő. A Microsoft azonban nem nyilatkozott arról, hogy a vámok lennének az áremelés mögött álló fő ok. Az Xbox konzolok árai világszerte emelkednek, Európában a Series S 80 euróval drágul, míg Ausztráliában az ár 50 dollárral nő.
Ez a változás nagy ellentmondásban áll az iparág eddigi tendenciáival, ahol általában a konzolok megjelenése utáni években az árak csökkentek. A Microsoft hivatalos közleményében kifejtette, hogy „megértjük, hogy ezek a változások kihívást jelentenek”, és hangsúlyozta, hogy az áremeléseket alapos mérlegelés után, a piaci körülmények és a növekvő fejlesztési költségek figyelembevételével hozták meg. Kedhrin Gonzalez, a Rip & Tear stúdió alapítója a BBC-nek nyilatkozva úgy vélte, hogy az áremelés „elkerülhetetlen” volt, és szerinte a jelenlegi vámzavarok is hozzájárultak a döntéshez. Gonzalez hangsúlyozta, hogy a játékosok szenvednek majd a legjobban, hiszen kicsi az esély arra, hogy az árak csökkenjenek, ami jelentős hatással lehet a Microsoft már amúgy is mérsékelt Xbox-eladásaira, sőt, szélesebb iparági következményeket is kiválthat.
Christopher Dring, aki a videojáték-iparral foglalkozik a The Game Business hírlevélben, szintén megjegyezte, hogy a vámok „biztosan” részei voltak az áremelés döntésének. „Mivel a kiegészítők és alkatrészek Kínában készülnek, a kapcsolat egyértelmű” – mondta. Ugyanakkor más tényezők is szerepet játszanak, mint például az infláció, a devizaárfolyamok változása és az üzleti költségek általános növekedése. Dring kiemelte, hogy mindez káoszt okoz egy olyan iparágban, amely korlátozott növekedést mutat. A konzoljáték szegmens az elmúlt 20 évben alig növekedett felhasználók számában, míg a gyártási és játékfejlesztési költségek folyamatosan exponenciálisan emelkednek. „Bármilyen költségnövekedés, még egy kis vám is, súlyos hatással lehet ezeknek az eszközöknek a jövedelmezőségére” – tette hozzá.
Hagyományosan a konzolok megjelenését követő években az árak csökkentek, de ezen a generációnál éppen az ellenkezőjét tapasztalhatjuk. Például a Sony eredetileg 2020-ban 360 fontért árulta a PlayStation 5 digitális kiadását, ám az ár az évek során 429,99 fontra emelkedett. Közben a jövőbeli Xbox játékok ára is kérdéses, mivel a cég bejelentette, hogy várakozásaik szerint „néhány új, első fél által készített játék” ára 2025-re 79,99 dollárra emelkedik. Ez az ár megegyezik azzal, amit a Nintendo a közelgő Mario Kart World játékáért bejelentett, ami aggodalmat keltett a játékosok körében, akik ezt „elérhetetlennek” nevezték. Azonban a Mario Kart esetében, amely digitális vásárlás esetén olcsóbb lesz, a Microsoft azt közölte, hogy új ára minden platformon egységesen érvényes lesz.
A Microsoft nem árulta el, hogy tervezik-e a jövőbeli játékok áremelését az Egyesült Királyságban, csak annyit mondtak, hogy a helyi árak országonként és platformonként eltérhetnek. Az iparági szakértők és elemzők megítélése szerint a közeljövőben további áremelések is várhatóak, amelyek tovább fokozhatják a játékosok aggodalmait, és komoly hatással lehetnek az egész szektorra. Az iparág jövője tehát bizonytalan, és a Microsoft lépései figyelmeztetnek arra, hogy a játékos közösségnek fel kell készülnie a változásokra.

