Gazdaság,  Hírek

Bill Gates 2045-re a vagyonának legnagyobb részét jótékony célokra ajánlja fel

Bill Gates, a Microsoft alapítója, bejelentette, hogy a következő 20 évben szándékában áll a hatalmas vagyonának 99%-át jótékony célokra adományozni. Gates egy blogbejegyzésében részletezte, hogy a Gates Alapítványon keresztül kívánja felgyorsítani adományozási tevékenységét, és tervei szerint az alapítvány működését 2045-ben befejezi. „Az emberek sok mindent fognak mondani rólam, amikor meghalok, de eltökélt szándékom, hogy a ‘gazdagon halt meg’ ne legyen az egyikük” – fogalmazott.

A 69 éves Gates elmondta, hogy az általa alapított alapítvány eddig már 100 milliárd dollárt adományozott egészségügyi és fejlesztési projektekre, és várakozásai szerint a következő két évtizedben további 200 milliárd dollárt fog költeni, a piaci helyzet és az infláció függvényében. A blogbejegyzésében Gates egy 1889-es esszét idézett Andrew Carnegie-től, amely a vagyon visszaadásának társadalmi felelősségéről szól. Carnegie azt írta: „Aki így gazdagon hal meg, az megszégyenülten távozik.”

Gates legújabb ígérete az adományozás felgyorsítását jelenti. Eredetileg ő és volt felesége, Melinda azt tervezték, hogy a Gates Alapítvány még évtizedekig működni fog a haláluk után is. Az új megközelítésről a BBC Newshour című műsorában elmondta, hogy 20 év múlva más gazdag emberek is fognak létezni, akik jobban tudják kezelni a jövő kihívásait. „Valójában a sürgősségről van szó” – mondta. „Ha nem próbálunk örökérvényűek lenni, sokkal többet költhetünk, és tudom, hogy a költés összhangban lesz az értékeimmel.”

Ha Gates valóban a vagyonának 99%-át adományozza, akkor is milliárdos maradhat – a Bloomberg szerint a Microsoft alapítója a világ ötödik leggazdagabb embere. A blogbejegyzésében egy idővonalat osztott meg, amelyen a jelenlegi nettó vagyona 108 milliárd dollár, és egy nagy, kézzel rajzolt nyíl mutat lefelé, ami közel nulla értéket jelez 2045-re. Gates azt is megemlítette, hogy az alapítvány a saját tőkéjéből fog adományozni 200 milliárd dollárt.

Gates 1975-ben Paul Allennel együtt alapította a Microsoftot, amely domináló szerepet játszott a számítástechnikában és más technológiai iparágakban. Az elmúlt évtizedekben fokozatosan visszavonult a cégtől, 2000-ben lemondott a vezérigazgatói posztról, majd 2014-ben a vezetői székéről is. A pénzügyi támogatás iránti elkötelezettségét Warren Buffett és más filantrópok inspirálták, azonban kritikusai azt állítják, hogy Gates az alapítvány jótékonysági státuszát arra használja, hogy elkerülje az adókat, és hogy az alapítványnak túlzott befolyása van a globális egészségügyi rendszerre.

A blogbejegyzésében Gates három fő célt fogalmazott meg az alapítvány számára: a megelőzhető betegségek megszüntetését, amelyek anyák és gyermekek halálát okozzák; a fertőző betegségek, például a malária és a kanyaró eltüntetését; valamint a szegénység felszámolását, amely több százmillió ember életét érinti. Gates kritikát fogalmazott meg az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország felé, amiért csökkentették a külföldi segélyezési költségvetésüket. „Nem világos, hogy a világ leggazdagabb országaik folytatják-e a szegények védelmét” – írta. „De egy dolog biztos: a Gates Alapítvány minden munkája során támogatni fogja azokat az erőfeszítéseket, amelyek segítik az embereket és országokat a szegénységből való kilábalásban.”

A BBC Newshour interjújában Gates élesebben bírálta Elon Muskot, akit azzal vádolt, hogy a kormányzati kiadások csökkentései miatt gyerekek halálát okozza. „Ezek a megszorítások nemcsak gyerekeket, hanem milliókat ölnek meg” – válaszolta Gates. Emellett szóba került egy gázai kórháznak szánt támogatás lemondása is, amelyet Donald Trump tévesen a Hamasz finanszírozásának nevezett. Gates kifejezte csalódottságát Musk hirtelen döntéseivel kapcsolatban, amelyek szerinte igazságtalanul lettek megfogalmazva.

A Gates Alapítvány adományozója a BBC Media Actionnak is, amely a BBC jótékonysági ága, és különálló a hírszolgáltatástól. Gates kifejezte, hogy élvezi a vagyonának adományozását, és azt is hangsúlyozta, hogy ez nem fogja megfosztani gyermekeit a jóléttől.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx2e87lzqkdo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük