
A hormonkezelt marhahús nem kerül be az Egyesült Királyságba az amerikai megállapodás után
A brit kormány határozottan kijelentette, hogy az amerikai hormonkezelt hús nem fog megjelenni az Egyesült Királyság piacán, miután a héten egy új vámtárgyalás keretében megállapodtak a marha kereskedelmének kölcsönös növeléséről. E megállapodás ellenére néhány gazda és fogyasztó aggodalmát fejezte ki, miszerint a megállapodás megnyithatja az utat a hormonokkal nevelt marhák húsának importja előtt. A brit kormány azonban hangsúlyozta, hogy a tanúsítási eljárások és a határellenőrzések biztosítják, hogy a hormonokkal nevelt marhahús nem lépheti át az Egyesült Királyság határait.
A Nemzeti Gazdák Szövetsége (National Farmers’ Union) arra kérte a kormányt, hogy nyújtson részletesebb tájékoztatást arról, hogyan fogják végrehajtani a biztonsági ellenőrzéseket. Darren Jones, a Pénzügyminisztérium államtitkára kijelentette, hogy az élelmiszerbiztonsági szabályok nem változtak, és a megállapodás következtében sem fognak változni. Hozzátette, hogy a határbiztonsági ellenőrzésekért felelős ügynökségek képesek lesznek tesztelni a húst hormonmaradványok szempontjából, és szankciókat alkalmazhatnak, ha valaki megszegi a törvényt.
Ian McCubbine, egy surrey-i marhatenyésztő, aggodalmát fejezte ki az amerikai marhahús beáramlásának lehetősége miatt. A BBC Today programjában elmondta: „Honnan tudjuk, hogy mit adnak a marháknak?” Megemlítette, hogy az Egyesült Királyságban ötven éven át építették a környezetbarát és állatjóléti szempontból erős ipart. McCubbine aggodalma, hogy az Egyesült Államokból származó hús alacsonyabb minőségű lehet.
Az Egyesült Királyság 1989-ben leállította a hormonkezelt marhahús engedélyezését, miután az Európai Unió biztonsági aggályokra hivatkozva betiltotta ezt a gyakorlatot. Az amerikai farmerek azonban gyakran használnak növekedési hormonokat a marhatenyésztés során, mivel ezek segítenek a marhák izomtömegének növelésében és ezzel olcsóbbá teszik a húst. Az Egyesült Államok és más, hasonló módszereket alkalmazó országok, például Ausztrália, azt állítják, hogy a hormonkezelt hús nem jelent kockázatot az egészségre. Ennek ellenére sok fogyasztó óvatos ezzel kapcsolatban, és többen megjegyezték az interneten, hogy a jövőben inkább brit húsokat fognak vásárolni.
A vámtárgyalás keretein belül az Egyesült Királyság megegyezett abban, hogy évente legfeljebb 13 000 tonna marhahúst enged importálni az Egyesült Államokból vámmentesen. Ez körülbelül egy közepes méretű steaknek felel meg felnőttenként évente. Jelenleg az Egyesült Államok körülbelül 1 000 tonna marhát exportál az Egyesült Királyságba, 20%-os vám mellett, ahogy azt a brit Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztérium (Defra) közölte. Cserébe az Egyesült Királyság is több marhát exportálhat az Egyesült Államokba, szintén 13 000 tonnáig, alacsonyabb vám mellett, mint jelenleg.
A megállapodás emellett alacsonyabb vámokat tartalmaz az Egyesült Királyságból az Egyesült Államokba irányuló autókra és az amerikai etanol exportjára az Egyesült Királyságba. Liz Webster, a Save British Farming csoport alapítója, McCubbine aggodalmait osztotta meg egy bejegyzésben az X platformon. „A luxusautókra vonatkozó vámcsökkentés fejében megnyitottuk a kapuinkat az amerikai marhahús és etanol előtt. De mivel a határellenőrzéseink alig működnek, hogyan fogjuk érvényesíteni a szabványokat, az bárki találgatása” – írta.
Néhány felhasználó arra hívta fel a figyelmet, hogy a vásárlóknak figyelniük kell a Red Tractor címkére, amely jelzi, hogy a hús az Egyesült Királyságban készült. „A helyi hentesemtől fogok vásárolni, aki ismeri a helyi gazdákat és tudja, hogy melyik állományból származik a marhahús” – mondta az egyik vásárló. A Defra képviselője hangsúlyozta, hogy az amerikai termelőknek nyomon követési és tanúsítási eljárásokat kell bevezetniük ahhoz, hogy megfeleljenek a brit élelmiszerbiztonsági szabványoknak az exportálás engedélyezéséhez. A hormonokat általában a szarvasmarhák hizlalásának későbbi szakaszaiban használják, így a nyomok az ellenőrzések során azonosíthatók lesznek. A kormány diplomáciai sikere, hogy ezt a megállapodást mások előtt sikerült tető alá hozni, megkönnyebbülést hoz az autógyártók számára is.

