
Óriási tintahal felvétele a tenger mélyéből
A közelmúltban egy hihetetlen felfedezés történt a mélytengeri kutatások terén, amely régóta foglalkoztatja a tudósokat és az érdeklődőket egyaránt. Először sikerült videóra venni a kolosszális tintahalat természetes élőhelyén, 100 évvel azután, hogy a fajt először felfedezték. A felvétel egy 30 cm hosszú, fiatal példányt ábrázol, amely a Dél-Sandwich-szigetek környékén, 600 méter mélységben, az Atlanti-óceán déli részén lett megörökítve. A felvételt a Essexi Egyetem tudóscsoportja készítette, akik egy 35 napos kutatási program keretében indultak el új tengeri élőlények felfedezésére.
A kolosszális tintahal, amely a bolygó legnagyobb ízeltlábúja, akár 7 méter hosszúra és 500 kilogramm súlyúra is megnőhet. Ez a különleges faj már régóta izgalmat kelt a tudományos közösségben, hiszen sokáig csak legendák és más tengeri állatok gyomrában talált maradványok formájában ismertük. A Schmidt Ocean Institute Falkor (too) nevű kutatóhajójának legénysége egy távirányítású járművet használt a tintahal észlelésére. A kutatás vezetője, Dr. Michelle Taylor elmondta, hogy amikor először megpillantották a tintahalat, nem tudták biztosan, hogy milyen fajról van szó, de annyira szép és szokatlan volt, hogy mindenképpen rögzíteni akarták.
A felvételt később Dr. Kat Bolstad, a kutatócsoport másik tagja is megerősítette, aki hangsúlyozta, hogy a korábbi tintahal találkozások jellemzően csak a bálnák és tengeri madarak gyomrában talált maradványok formájában történtek. „Izgalmas látni egy fiatal kolosszális tintahal első in situ felvételét, és megdöbbentő, hogy fogalmuk sincs arról, hogy létezünk” – mondta Bolstad. A kolosszális tintahal életciklusa még mindig sok titkot rejt, de a tudósok szerint a fiatalok átlátszó megjelenése fokozatosan eltűnik, ahogy felnőnek. A faj egyik jellegzetessége az, hogy a nyolc karjuk közepén horog található. Eddig felnőtt példányokat már láttak halászok által, de élve soha nem észleltek mélyen a víz alatt.
A Természettudományi Múzeum szakértői megjegyezték, hogy nehéz megbecsülni a kolosszális tintahal globális populációját, mivel a megfigyelések hiánya miatt a mai napig „ezek a hatalmas ízeltlábúak a legenda és a valóság határvonalán egyensúlyoznak”. 2022 januárjában a kutatók egy másik, különleges tinta-hal, a gleccsertintahal felvételét is rögzítették először. Dr. Jyotika Virmani, a Schmidt Ocean Institute ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a két különböző tintahal egy időben történő észlelése figyelemre méltó, és jól mutatja, mennyire keveset tudunk még a déli óceán csodálatos lakóiról. „Ezek a felejthetetlen pillanatok emlékeztetnek minket arra, hogy az óceán tele van megoldásra váró rejtélyekkel.”
A kutatások célja nemcsak a kolosszális tintahal felfedezése volt, hanem általánosságban a tengeri élet megértése is. A kutatók hangsúlyozták, hogy a fenntartható tengeri környezet megóvása érdekében fontos, hogy a nyilvánosság tudatában legyen a tengeri élőlények fontosságának. Az Essexi Egyetem elkötelezett amellett, hogy a mesterséges intelligencia forradalmának élvonalában álljon, és különböző projektekkel kívánja felhívni a figyelmet a tengeri élet védelmére. A kutatók által végzett munkák és felfedezések nemcsak a tudományos közösséget izgatják, hanem a tengeri világ iránt érdeklődők számára is számos új kérdést vetnek fel, amelyekre választ kereshetünk a jövőben.

