Egészség,  Hírek

Nicholas Rossi bírósági ügye: hogyan derült ki az igazság a maszk mögött

Nicholas Rossi, akit Arthur Knightként ismerünk, 2022 februárjában tűnt fel először a figyelem középpontjában, amikor Edinburgh Sheriff Court folyosóján találkoztam vele. Akkor éppen az Egyesült Államokba való kiadatása ellen harcolt, ahol nemi erőszakkal vádolták. Egy elektromos kerekesszékben ült, három részes öltönyben, széles karimájú kalapban, és az oxigénmaszk mögül hallható rekedtes hangján mindenkinek azt mondta, hogy ez az egész egy szörnyű félreértés. Közben pedig a kezével a riporterek névjegykártyáit gyűjtögette. Aznap, amikor távozott, egy komikus jelenet bontakozott ki, amikor megpróbált beülni egy várakozó taxiba, de a kerekesszéke felborult a járdán. Az est végén egy ismeretlen szám jelentkezett a mobilomon, és ugyanazzal a rekedtes hanggal hallottam: „Helló Steven, itt Arthur… van egy perced?” Ezzel kezdődött egy tények és fikciók szétválasztására irányuló gyakorlat, amely három évvel később is folytatódik, és amelyet egy új podcastban is feldolgoztam a BBC Sounds Strange But True Crime sorozatában.

Nicholas Rossi neve először 2021 decemberében került a köztudatba, amikor a glasgow-i kórház Covid osztályán letartóztatták. Az egészségügyi dolgozók felismerték az Interpol által keresett gyanúsított fényképét és jellegzetes tetoválásait. Az amerikai hatóságok számára a probléma az volt, hogy a férfi, akit ki akartak adni, határozottan állította, hogy tévesen azonosították. Azt állította, hogy ő Arthur Knight, egy Írországban született árva, aki soha nem járt Amerikában, és bizonyítani tudja ezt. Néhány héttel az első telefonbeszélgetésünk után „Arthur” egy BBC stúdióban ült velem szemben, felesége, Miranda társaságában, és mesélte el a történetét a kamerák előtt. Elmondta, hogy Dublinban nevelkedett, majd tinédzserként Londonba szökött, ahol barátaival a Camden piacon árult könyveket, mint Del Boy a „Csak bolondoknak” című komédiában. Évekkel később Bristolban feleségül vette Mirandát, mielőtt Glasgow-ba költöztek. Megmutatta a házassági anyakönyvi kivonatukat, amelyet az anglikán egyháztól kapott külön engedéllyel, mondván: „Nem hazudnék a Canterbury érseknek.” Amit azonban nem tudott bemutatni, az a születési anyakönyvi kivonat vagy az útlevél volt. Homályosan beszélt iskolás éveiről, és nem tudta, mi történt régi barátaival. A beszélgetés néha olyan szélsőséges irányba terelődött, mint a kiejtése – például azt állította, hogy túlélte a londoni metrórobbantást (de a dátumot eltévesztette), vagy mesélt arról, hogy egyszer találkozott Del Boy segédjével, Rodney-val. Ismételten tagadta, hogy ő lenne Nicholas Rossi, de amikor a tetoválásokról kérdeztem, azt mondta, hogy „túl fáradt” ahhoz, hogy megmutassa a karjait. Ez a szürreális és meggyőzőtlen teljesítmény sokak figyelmét felkeltette az Atlanti-óceán túloldalán, ahol sokan felismerték a főszereplőt.

Mary Grebinski, aki 2008-ban Nicholas Rossi szexuális támadásának áldozata lett, később azt mondta nekem: „Ezeket a kezeket bárhol felismerném.” Daytonban, Ohio államban, ahol a támadás történt, beszéltem Rossi volt feleségével is. Kathryn Heckendorn elmondta, hogy ő vásárolta meg a vörös selyem pizsamát, amelyet „Arthur” viselt a bíróság előtt. Boldogtalan házasságuk nyolc hónapig tartott. A bíró, aki 2016-ban elengedte a házasságukat, azt mondta, hogy Rossi „súlyos kötelességmulasztást és kegyetlenséget” követett el bántalmazó magatartása miatt. Az ilyen beszélgetések segítettek kitölteni a hiányosságokat. Nicholas Rossi 1987-ben született Nicholas Alahverdian néven. Rossi a nevelőapja neve volt, aki Rhode Island leghíresebb Engelbert Humperdinck-imitátora volt. Tinédzserként időt töltött nevelőintézetben, később pedig gyermekvédelmi aktivistaként helyi hírnévre tett szert. Amikor 2020-ban megjelentek a hírek Alahverdian haláláról, politikai személyiségek tisztelettel adóztak neki Rhode Island állami házának padlójáról. Egy online nekrológ szerint az utolsó szavai ezek voltak: „Ne félj, és fuss a nap boldogsága felé.” Azonban nem sokáig tartott, míg ez a csalás elkezdett lebomlani. Egy pap, akit arra kértek, hogy szervezzen emlékmisét, figyelmeztetést kapott egy detektívtől, hogy ne folytassa, mert „Nicholas nem halott”. A hatóságok gyanították, hogy Rossi valahol az Egyesült Királyságban tartózkodik, miután megtudta, hogy az FBI nyomoz egy állítólagos hitelkártya-csalás ügyében. Az online lábnyoma végül a rendőrséghez vezette őt a glasgow-i kórház ágyán, irónikusan, miközben a szökevény a Covid miatt valódi halálközeli élményből lábadozott.

Rossi korai kiadatási meghallgatásain az egyik bíró megjegyezte, hogy az ügy előrehaladása nem lehet „rakétatudomány”. Azonban a jogi folyamat elhúzódott, nagyrészt Rossi mutatványai miatt. Volt néhány zavaros monológ a bíróságon, kérdéses orvosi epizódok és színpadi kitörések, amelyeket gyakran saját ügyvédeinek irányított, előkészítve a terepet a kirúgásukhoz. A közönség soraiból nézve ritkán volt unalmas. Rossi állítása, miszerint egy korrupt kórházi alkalmazott, Patrick, tetoválta őt, miközben kómában volt, az egyik legemlékezetesebb pillanat volt. Végül a bíró arra a következtetésre jutott, hogy az Arthur Knight álcázás „plauzibilis” és „fantáziadús”. Mégis Rossi ragaszkodott a történetéhez – még akkor is, amikor a kiadatását jóváhagyták, és a Legfelsőbb Bíróság bírái elutasították a fellebbezését. Ragaszkodott a történetéhez, miközben az amerikai marshals egy magánrepülőgépre kényszerítették, és a börtönőrök bejegyezték őt a Utah megyei börtönbe. Ragaszkodott a történetéhez egy Utah-i bíróságon, egészen addig, amíg hirtelen meg nem változott a helyzet. Tavaly októberben figyelemmel kísértem egy rutinváltozási meghallgatást online, amikor váratlanul a nemesi angol személyiség eltűnt. Tiszta amerikai akcentussal mondta a bírónak, hogy Nicholas Alahverdian néven született, mielőtt a neve Rossi lett. Amikor azt állította, hogy elrejtette a kilétét, hogy elkerülje a „halálos fenyegetéseket”, azon kezdtem gond

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2349d9k999o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük