Hírek,  Tech

Lehet, hogy ő lesz az első brit nő, aki a Holdon jár

Rosemary Coogan körül csapat dolgozik, akik segítenek neki felvenni az űrruháját. Ez a folyamat körülbelül 45 percet vesz igénybe, és végén óvatosan leeresztik a sisakot a fejére. A brit asztronauta éppen a legnagyobb kihívására készül – meg fogja vizsgálni, hogy készen áll-e egy űrsétára. A teszt a NASA semleges felhajtóerejű laboratóriumában zajlik, amely a világ egyik legnagyobb medencéje Houstonban, Texas államban található. A medence 12 méter mély, és életnagyságú másolatot tartalmaz a Nemzetközi Űrállomásról (ISS). Itt végzett űrséták a lehető legjobban utánozzák a súlytalanság érzését a Földön. „Ez egy nagy nap” – mondja Rosemary a merülés előtt, amely több mint hat órán át fog tartani. „Nagyon fizikailag és pszichológiailag intenzív.” Rosemary azonban nem tűnik túl idegesnek. Mosolyog és integet, miközben a platform, amin áll, lassan süllyed a vízbe.

Dr. Rosemary Coogan számára mindig is álma volt, hogy asztronauta legyen. Ez azonban a gyerekkorában elérhetetlennek tűnt. „Az iskolai pályaválasztási napon nem találkozol asztronautákkal” – mondja. „Nem találkozol olyan emberekkel, akik ezt megtették, és nem igazán hallod a történeteiket.” Így hát úgy döntött, hogy a csillagok tanulmányozására összpontosít, és az asztrofizika területén keresett karriert. Amikor azonban az Európai Űrügynökség (ESA) bejelentette, hogy új jelentkezőket keres az űrutazásra, Rosemary jelentkezett, és több mint 22 000 ember közül választották ki. Az ESA azt tervezi, hogy Rosemaryt 2030-ra eljutatja a Nemzetközi Űrállomásra. Ő követi a brit Helen Sharman és Tim Peake nyomdokait, akik korábban sikeresen jártak az űrben.

Rosemary az elmúlt hat hónapot a Johnson Űrközpontban töltötte, ahol az ISS külső részét tanulmányozza. Emellett egy másik életnagyságú másolatban is felfedezheti az űrállomás belsejét, amely egy hatalmas hangárban található. Rosemary bemutatja nekünk az űrállomás összekapcsolt moduljait. A hely szűkös, különösen figyelembe véve, hogy az asztronauták általában hónapokat töltenek a fedélzeten. Rosemary azonban emlékeztet bennünket a lenyűgöző kilátásokra. „Ez egy elszigetelt környezet, de azt hiszem, ez segít abban, hogy kapcsolatban maradjunk a külső világgal – csökkenti a klaustrofóbia érzését.”

A képzés minden aspektusát felöleli az űrutazásnak, beleértve azt is, hogyan kell használni a fedélzeti toalettet. „Az alsó rész az, ahová a szilárd hulladékot helyezed” – mutat rá egy olyan vécére, amely egy régi kempinghez hasonlít. „Ez a tölcsér pedig egy légelszívó rendszerhez van csatlakoztatva, és itt helyezed el a folyékony hulladékot.” A női asztronauták gyógyszerek segítségével elnyomhatják menstruációjukat, de dönthetnek úgy is, hogy nem. „Van egy szűrő, amit a tölcsérre helyezel, hogy megakadályozza a részecskék, például a vér bejutását a vizelet rendszerébe.” A vizeletet külön kell választani, mivel azt tisztítják és újrafelhasználják ivóvízként.

A medencében a búvárok folyamatosan állítják Rosemary felhajtóerejét, hogy a tapasztalat a lehető legközelebb álljon a mikrogravitációhoz. Gondosan mozog, ügyelve arra, hogy mindig rögzítve legyen a víz alatt lévő struktúrához. Minden fogás gondosan meg van választva, és pontosan ugyanott helyezkednek el, mint a valódi űrállomáson, ami létfontosságú izommemória, ha valaha is űrsétát végez 200 mérföldre a Föld felett. Ez lassú és nehéz munka, amely sok felsőtest-erőt és fizikai erőfeszítést igényel a forró, nehéz űrruhában. „Nagyon sok mentális felkészülés van – igazán végiggondolod minden egyes mozdulatot” – magyarázza Rosemary. „Nagyon hatékonyan kell gazdálkodnod az energiáddal. Nem akarod, hogy valamit csinálj, és aztán rájöjj, hogy nem volt egészen helyes, és újra meg kell tenned.”

Rosemary egy másik asztronautával dolgozik, hogy végrehajtsanak egy sor javítást és karbantartást az űrállomáson. Minden egyes mozdulatát figyeli egy csapat a medencét felügyelő irányító szobából. Folyamatosan kommunikálnak vele, miközben végzi a feladatait. A NASA korábbi űrállomás parancsnoka, Aki Hoshide, aki a Japán Űrkutatási Ügynökség tagja, tanácsokkal áll rendelkezésre. Ő már négy űrsétát végzett, és azt mondja, hogy az új asztronauták számára meredek tanulási görbe áll előttük. „Amikor először kezdünk, annyi információt kapunk, annyi készséget kell elsajátítanunk és bemutatnunk” – mondja. „Ez bablépésekkel történik, de előrehaladnak – és látom az izgalmukat, amikor idejönnek és beleugranak a medencébe.”

Rosemary egy Saturn V rakétához is elvisz minket, amely az Apollo asztronautákat a Holdra szállította 1969-ben. Több mint 50 év elteltével a NASA közelgő visszatérést tervez a holdfelszínre az Artemis program keretein belül. Európai asztronauták is csatlakozni fognak a következő küldetésekhez. Rosemary-nek várhatóan 35 éves űrkarrierje lesz, és lehet, hogy egy nap ő lesz az első brit, aki a Holdon sétálhat. „Ez hihetetlenül izgalmas, hogy az emberiség visszatér a Holdra, és természetesen, ha bármilyen módon részt vehetek benne, azt nagyon örömmel tenném. Ez teljesen izgalmas” – mondja.

Miután hat kimerítő órát töltött a víz alatt, Rosemary a űrséta tesztje végéhez közeleg – de ekkor váratlan helyzet adódik. Az irányító szobában halljuk, ahogy kommunikálni próbál az asztronauta partnerével, aki az űrállomás másik részén dolgozik. De csak csend fogadja. A videoképernyőn látjuk, hogy mozdulatlan. Rosemary nem tudja, hogy a partnerét arra kérték, hogy játssza el az eszméletlenséget. Rosemary feladata az lesz, hogy elérje őt, ellenőrizze az állapotát – és visszahúzza az airlockhoz. Hosszú idő után a vízben látható, hogy mennyire fáradt – de lassan és kitartóan sikeresen eljuttatja őt az airlockhoz. „Rosemary egy bajnok kitartásával bír. Ma hihetetlenül teljesített” – mondja Jenna Hanson, a NASA űrsétaoktatója, aki értékeli Rosemary-t. „Nagyon elégedettek vagyunk azzal, ahol tart – remekül teljesít.” Az űrséta végre vé

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/czxyv3z710do

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük