Gazdaság,  Hírek

A szudáni hadsereg kiszorította a lázadókat Kartúmból

A paramilitáris Gyors Támogató Erők (RSF) csoport, amely már két éve háborúzik Szudán hadseregével, teljes mértékben ki lett szorítva Khartúmból – állítja a hadsereg. A Szudáni Hírszolgálat által közzétett nyilatkozatban a hadsereg megerősítette, hogy „Khartúm állam teljesen mentes a lázadóktól”. Ez a bejelentés közel két hónappal azután érkezett, hogy a hadsereg visszafoglalta Khartúm városát, beleértve az elnöki palotát is, ami jelentős győzelemnek számít. A harcok azonban továbbra is folytatódnak Szudán más területein, például Omdurman városában, amely szintén Khartúm államhoz tartozik és a fővárosi régió része. Hétfőn a hadsereg bejelentette, hogy „nagyszabású offenzívát” indított Omdurmanban, amiről az AFP hírügynökség számolt be.

A Gyors Támogató Erők eddig nem reagáltak a hadsereg legfrissebb állításaira, ami azt jelzi, hogy a helyzet továbbra is feszült marad. Khartúm korábban Szudán kormányának középpontja volt, de a hadsereg vezetőinek keletre kellett költözniük Port Szudánba, miután riválisaik átvették az irányítást a terület felett. Port Szudánt korábban viszonylag biztonságos helynek tartották, azonban a hónap elején drón támadás érte, ami a Gyors Támogató Erőknek volt betudható a hadsereg állítása szerint. Ezek a támadások kulcsfontosságú infrastruktúrát céloztak meg, vízhiányhoz és súlyosbodó áramkimaradásokhoz vezettek.

A háború nemcsak a helyi lakosságra, hanem a nemzetközi kapcsolatokra is hatással van. Szudán és az Egyesült Arab Emírségek (UAE) között feszültségek alakultak ki, miután Szudán azzal vádolta a Perzsa-öbölbeli országot, hogy támogatja az RSF-t, amit az UAE tagadott. A vádak kedden is folytatódtak, amikor Szudán azt állította, hogy az UAE felelős a hónap eleji portszudáni támadásért, amit a Reuters hírügynökség is jelentett. Az Egyesült Arab Emírségek határozottan elutasította a vádakat, és „alaptalan állításoknak” nevezte azokat.

A polgárháború kitörése óta több ezer ember vesztette életét, és milliók kényszerültek elhagyni otthonaikat, ami a világ legrosszabb humanitárius válságát idézte elő. A hadsereg és az RSF egyaránt háborús bűncselekményekkel vádolják egymást, amit mindkét fél tagad. A helyzet rendkívül instabil, és a jövőbeni fejlődés kérdéses, mivel a harcok továbbra is folytatódnak, és a megoldásra váró konfliktusok nemcsak a hadsereg és az RSF között, hanem Szudán szomszédai között is feszültségeket szülnek.

Az afrikai kontinens más részein is történnek események. Dél-Afrikában a presidente megpróbálja helyreállítani az Egyesült Államokkal való kapcsolatokat egy fontos fehér házi találkozón, míg Szamíja elnök kijelentette, hogy nem engedi meg, hogy külső erők aláássák országa békéjét és stabilitását. Eközben Egyenlítői-Guinea és Gabon évtizedek óta vitatkozik három sziget felett, amelyek potenciálisan olajban gazdag vizeken találhatóak.

A szudáni konfliktus tehát nemcsak a helyi lakosságra van hatással, hanem a nemzetközi politikai tájképre is, és a következmények messzire nyúlnak. A helyzet továbbra is figyelmet érdemel, hiszen a nemzetközi közösségnek is reagálnia kell a kialakult humanitárius válságra és a feszültségek enyhítésére.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwynn0vy3n4o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük